Amitriptylinum MEDA vartoti negalima:
Jeigu yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- sveikimo po ūminio miokardo infarkto laikotarpiu;
- jeigu sergate širdies ligomis (širdies ritmo sutrikimais, širdies laidumo sutrikimais, krūtinės angina);
- jeigu sergate maniakine psichoze;
- jeigu yra sunkus kepenų veiklos nepakankamumas;
- jeigu sergate medžiagų apykaitos sutrikimu porfirija (porfirino susitelkimas audiniuose).
- jeigu vartojate MAO (monoamino oksidazės) inhibitorius (kitos farmakologinės grupės vaistų nuo depresijos);
- žindymo laikotarpiu.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Amitriptylinum MEDA:
- jei sergate maniakine depresija (ligos eiga gali pasunkėti);
- jei sergate šizofrenija (amitriptilinas gali sukelti šios ligos simptomų paūmėjimą);
- jei sergate prostatos hipertrofija (kai yra padidėjusi priešinė liauka) - gali sustiprėti šlapinimosi sutrikimas
- jei sergate uždarojo kampo glaukoma (aukšto akispūdžio liga) - gali padidėti akispūdis;
- jei sergate epilepsija (gali paūmėti šios ligos simptomai);
- jei sergate kepenų veiklos nepakankamumu (padidėja amitriptilino kaupimosi ir perdozavimo reiškinių atsiradimo pavojus);
- jeigu yra padidėjusi Jūsų skydliaukės funkcija.
Vartojant Amitriptylinum MEDA gauta pranešimų apie širdies sutrikimą, vadinamą „QT intervalo pailgėjimu“ (kuris matomas Jūsų elektrokardiogramoje, EKG), ir širdies ritmo sutrikimus (greitą arba netolygų širdies plakimą). Pasakykite gydytojui, jeigu:
Jūsų širdies susitraukimų dažnis mažas;
esate turėję arba turite sutrikimą, dėl kurio širdis negali pumpuoti kraujo po Jūsų organizmą taip gerai, kaip turėtų (tai vadinama širdies nepakankamumu);
vartojate bet kokius kitus vaistus, kurie gali sukelti širdies sutrikimų, arba
turite negalavimą, dėl kurio Jūsų kraujyje yra sumažėjęs kalio ar magnio arba padidėjęs kalio kiekis.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaites, bet kartais ir daugiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
- jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
- jeigu esate jaunas suaugusysis. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos ligomis sergantiems jauniems suaugusiesiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojantiems antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba kyla nerimas dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Dėl per didelės vaisto dozės gali dažnėti širdies susitraukimai, sutrikti jos ritmas, per daug sumažėti kraujo spaudimas.
Prieš chirurginę operaciją būtina perspėti gydytoją, kad vartojate amitriptiliną.
Amitriptilinas gali padidinti arba sumažinti gliukozės koncentraciją kraujyje.
Pacientams, vartojantiems amitriptiliną, nerekomenduojamas gydymas elektrotraukuliais, nes padidėja šios procedūros komplikacijų pavojus.
Staigus gydymo nutraukimas, ypač tuo atveju, kai vaistas vartojamas ilgai, gali sukelti nemažai šalutinių poveikių; norint jų išvengti, nustoti vartoti vaistą reikia palaipsniui.
Kiti vaistai ir Amitripylinum MEDA
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Vaisto negalima gerti kartu su MAO (monoamino oksidazės) inhibitoriais (kitos farmakologinės grupės vaistai nuo depresijos) ir dar dvi savaites po jų vartojimo nutraukimo.
Amitriptilino negalima vartoti kartu su simpatomimetiniais vaistais, pvz., epinefrinu, norepinefrinu, izoprenalinu, efedrinu, fenilefrinu ir fenilpropilaminu.
Su amitriptilinu taip pat gali sąveikauti šios vaistų grupės:
cholinolitikai ir skydliaukės hormonai;
centrinės nervų sistemos slopinamieji vaistai (barbitūratai, benzodiazepinai, fenotiazino dariniai, narkotiniai analgetikai (fentanilis), nenarkotiniai analgetikai, antihistamininiai vaistai ir alkoholis);
simpatolitikai (klonidinas, guanetidinas);
disulfiramas;
vaistai, kurie stabdo amitriptilino metabolizmą (chinidinas, cimetidinas, kai kurie antidepresantai, fenotiazino dariniai, serotonino atgalinio sugrąžinimo inhibitoriai, 1C grupės antiaritminiai vaistai (propafenonas, flekainidas bei kiti);
analgetikai.
Amitriptilinas vartojamas kartu su fentaniliu ir serotonerginiais vaistais ( nervų sistemą ir psichiką veikiančiais vaistais) ir mirtazapinu (juo gydoma gydoma depresija) gali sukelti vadinamąjį serotonino sindromą, kuris gali pasireikšti tokiais simptomais: (nekontroliuojamais) raumenų susitraukimais, drebuliu, sujaudinimu, nepaaiškinamu karščiavimu ˃38°C, prakaitavimu, kraujospūdžio padidėjimu. Jeigu pasireiškė tokių simptomų derinys, nedelsdami kreipkitės į gydytoją;
Jonažolių (lot. Hypericum perforatum) preparatai gali sumažinti amitriptilino koncentraciją kraujyje.
Nėštumas, žindymo laikotarpis
Nėštumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Kadangi klinikinių tyrimų duomenų apie amitriptilino vartojimo saugumą nėštumo laikotarpiu nepakanka, nėščiosioms jo nereikėtų vartoti.
Vaistinis preparatas nėštumo laikotarpiu turėtų būti skiriamas tik gydytojui nusprendus, kad potenciali nauda motinai yra didesnė už galimą riziką vaisiui.
Žindymo laikotarpis
Dėl duomenų apie vaistinio preparato poveikį nesubrendusiai kūdikio nervų sistemai trūkumo ir galimo sunkaus šalutinio poveikio naujagimiui, amitriptiliną žindyvei vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuoti ir mechanizmų valdyti nepatariama, nes vaistas gali susilpninti gebėjimą susikaupti ir sukelti mieguistumą.
Amitriptylinum MEDA sudėtyje yra laktozės, sacharozės ir azodažiklių Ponso 4R bei briliantinio juodojo BN
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Taip pat sudėtyje yra azodažiklių Ponso 4R bei briliantinio juodojo BN, kurie gali sukelti alerginių reakcijų.