Galimas šalutinis poveikis
ŽIV gydymo metu gali padidėti kūno svoris ir lipidų bei gliukozės koncentracijos kraujyje. Tokie pokyčiai iš dalies gali būti susiję su sveikatos būklės pagerėjimu ir gyvenimo būdu, o lipidų pokyčiai kai kuriais atvejais yra susiję su vaistų nuo ŽIV vartojimu. Jus gydantis gydytojas tirs, ar neatsiranda tokių pokyčių.
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Gydantis nuo ŽIV, ne visada galima pasakyti, ar šalutinio poveikio simptomus sukėlė Iviverz, kiti vartojami vaistai ar pati ŽIV liga. Todėl labai svarbu pasakyti gydytojui apie visus Jūsų sveikatos pokyčius.
Padidėjusio jautrumo reakcija (sunki alerginė reakcija), kuri aprašyta šio pakuotės lapelio įrėmintame skyrelyje „Padidėjusio jautrumo reakcijos“, gali pasireikšti net tiems pacientams, kurie neturi HLA-B*5701 geno.
Labai svarbu perskaityti ir suprasti informaciją apie šią sunkią reakciją.
Taikant gydymą nuo ŽIV vaistų deriniais, be toliau išvardyto Iviverz šalutinio poveikio, gali pasireikšti ir kitokios būklės.
Svarbu perskaityti toliau šiame skyriuje skyrelyje ,,Kitas galimas šalutinis poveikis taikant gydymą nuo ŽIV vaistų deriniais“ esančią informaciją.
Padidėjusio jautrumo reakcijos
Iviverz sudėtyje yra abakaviro (tai yra veiklioji medžiaga, kurios yra ir kitų vaistų sudėtyje. Abakaviras gali sukelti sunkią alerginę reakciją, kuri vadinama padidėjusio jautrumo reakcija. Tokios padidėjusio jautrumo reakcijos buvo dažniau stebėtos žmonėms, vartojantiems vaistų, kurių sudėtyje yra abakaviro.
Kam pasireiškia tokios reakcijos?
Padidėjusio jautrumo reakcijos abakavirui gali pasireikšti bet kuriam žmogui ir jos gali kelti pavojų gyvybei, jeigu Iviverz bus vartojamas toliau.
Tokios reakcijos tikimybė yra didesnė, jeigu turite geną, kuris vadinamas HLA-B*5701 (bet ši reakcija gali pasireikšti ir tuo atveju, jeigu neturite šio geno). Prieš skiriant vartoti Iviverz, bus ištirta, ar turite šį geną. Jeigu žinote, kad turite šį geną, prieš pradedant vartoti Iviverz, apie tai pasakykite gydytojui.
Maždaug 3-4 iš 100 pacientų, kurie neturėjo geno, vadinamo HLA-B*5701, klinikinių tyrimų metu vartojant abakavirą pasireiškė padidėjusio jautrumo reakcija.
Kokie simptomai pasireiškia?
Dažniausi simptomai yra:
karščiavimas (kūno temperatūros padidėjimas) ir odos išbėrimas.
Kiti dažnai pasireiškiantys simptomai yra:
pykinimas (blogavimas), vėmimas (šleikštulys), viduriavimas, pilvo (skrandžio) skausmas ir didelis nuovargis.
Kiti simptomai yra:
Sąnarių ar raumenų skausmas, kaklo patinimas, dusulys, gerklės skausmas, kosulys, kartais pasireiškiantis galvos skausmas, akies uždegimas (konjunktyvitas), burnos opos, sumažėjęs kraujospūdis, plaštakų ar pėdų dilgčiojimas ar nutirpimas.
Jeigu ir toliau vartosite Iviverz, simptomai sunkės ir gali kelti pavojų gyvybei.
Kada pasireiškia tokios reakcijos?
Padidėjusio jautrumo reakcijos gali pasireikšti bet kuriuo gydymo Iviverz laikotarpiu, bet dažniausiai jų atsiranda per pirmąsias 6 gydymo savaites.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją:
1. jeigu pasireiškė odos išbėrimas ARBA
2. jeigu pasireiškė bent 2 simptomai iš išvardytų grupių:
- karščiavimas;
- kvėpavimo pasunkėjimas, gerklės skausmas ar kosulys;
- pykinimas ar vėmimas, viduriavimas ar pilvo skausmas;
- didelis nuovargis ar skausmingumas arba bendrasis negalavimas.
Gydytojas gali rekomenduoti nutraukti Iviverz vartojimą.
Jeigu nutraukėte Iviverz vartojimą
Jeigu nutraukėte Iviverz vartojimą dėl padidėjusio jautrumo reakcijos, NIEKADA DAUGIAU NEVARTOKITE Iviverz arba bet kurių kitų vaistų, kurių sudėtyje yra abakaviro. Jeigu atnaujinsite vartojimą, per kelias valandas gali pasireikšti gyvybei pavojingas kraujospūdžio sumažėjimas arba ištikti mirtis.
Jeigu dėl kokių nors priežasčių nutraukėte Iviverz vartojimą, ypač manydami, kad pasireiškė šalutinis poveikis, ar dėl kitos ligos:
prieš atnaujindami vaisto vartojimą, pasitarkite su gydytoju. Gydytojas nustatys, ar simptomai buvo susiję su padidėjusio jautrumo reakcija. Jeigu gydytojui atrodys, kad susiję, nurodys daugiau niekada nevartoti Iviverz arba kitokių vaistų, kurių sudėtyje yra abakaviro. Svarbu vykdyti gydytojo nurodymus.
Kartais padidėjusio jautrumo reakcijos pasireiškė žmonėms, vėl pradėjusiems vartoti preparatą, kurio sudėtyje yra abakaviro, kuriems prieš nutraukiant vaisto vartojimą, buvo pasireiškęs tik vienas iš simptomų, išvardytų įspėjamojoje kortelėje.
Pacientams, kuriems anksčiau vartojant vaistų, kurių sudėtyje yra abakaviro, nebuvo jokių padidėjusio jautrumo simptomų, labai retais atvejais vėl pradėjus vartoti tokius vaistus, pasireiškė padidėjusio jautrumo reakcija.
Jeigu gydytojas nurodys atnaujinti Iviverz vartojimą, paprašys Jūsų pirmąsias dozes vartoti aplinkoje, kur prireikus, būtų galimybė suteikti medicininę pagalbą.
Jeigu pasireiškė padidėjusio jautrumo reakcija Iviverz, grąžinkite likusias Iviverz tabletes saugiam sunaikinimui. Kaip tai padaryti, klauskite gydytojo arba vaistininko.
Iviverz pakuotėje yra įspėjamoji kortelė, kurioje Jums ir medicinos personalui primenama apie
padidėjusio jautrumo reakcijas. Atskirkite šią kortelę ir visą laiką turėkite ją su savimi.
Dažnas šalutinis poveikis
Gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 žmonių
padidėjusio jautrumo reakcija;
galvos skausmas;
blogavimas (pykinimas);
šleikštulys (vėmimas);
viduriavimas;
pilvo skausmas;
apetito nebuvimas;
nuovargis, energijos stoka;
karščiavimas (kūno temperatūros padidėjimas);
bendra bloga savijauta;
miego sutrikimai (nemiga);
raumenų skausmas ir diskomfortas;
sąnarių skausmas;
kosulys;
nosies dirginimas ir sloga;
odos išbėrimas;
plaukų slinkimas.
Nedažnas šalutinis poveikis
Gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 žmonių
mažas raudonųjų kraujo kūnelių kiekis (anemija) arba mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis (neutropenija);
kepenų fermentų suaktyvėjimas;
kūnelių, kurios dalyvauja kraujo krešėjime, kiekio sumažėjimas (trombocitopenija).
Retas šalutinis poveikis
Gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1000 žmonių
kepenų funkcijos sutrikimai, pavyzdžiui, gelta, kepenų padidėjimas arba suriebėjimas, uždegimas (hepatitas);
kasos uždegimas (pankreatitas);
raumenų audinio irimas.
Retas šalutinis poveikis, kurį gali rodyti kraujo tyrimai
fermento, vadinamo amilaze, suaktyvėjimas.
Labai retas šalutinis poveikis
Gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10000 žmonių
nutirpimas, odos dilgčiojimo pojūtis (dilgčiojimas ir dygsėjimas);
galūnių silpnumo pojūtis;
odos išbėrimas, dėl kurio gali atsirasti pūslių arba į taikinius panašus išbėrimas (tamsų tašką centre supa šviesesnė sritis, o pakraštyje vėl tamsus žiedas) (daugiaformė eritema);
išplitęs išbėrimas, pasireiškiantis pūslėmis ir odos lupimusi, ypač apie burną, nosį, akis ir lytinius organus (Stivenso ir Džonsono sindromas), ir sunkesnė išbėrimo forma, dėl kurios nusilupa daugiau kaip 30 % kūno paviršiaus odos (toksinė epidermolizė);
pieno rūgšties acidozė (padidėjęs pieno rūgšties kiekis kraujyje).
Jeigu pastebėjote tokių simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Labai retas šalutinis poveikis, kurį gali rodyti kraujo tyrimai
kaulų čiulpų nepajėgumas gaminti naujus raudonuosius kraujo kūnelius (gryna eritropoezės ląstelių aplazija).
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis
Jeigu pasireiškė sunkus ar nerimą keliantis šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kitas galimas šalutinis poveikis taikant gydymą nuo ŽIV vaistų deriniais
Taikant gydymą vaistų deriniais, pavyzdžiui Iviverz, gydymo nuo ŽIV metu gali pasireikšti kitokios būklės.
Infekcijos ir uždegimo simptomai
Gali suaktyvėti buvusios infekcijos
Žmonių, kurių organizme yra išplitusi ŽIV infekcija (AIDS), imuninė sistema yra susilpnėjusi ir jiems yra didesnė sunkių infekcijų (sukeltų sąlyginai patogeninių mikroorganizmų) pasireiškimo tikimybė. Tokios infekcijos gali būti „nebylios“ ir jų gali neatpažinti nusilpusi imuninė sistema iki tol, kol bus pradėtas gydymas. Pradėjus gydymą, imuninė sistema sustiprėja ir gali pradėti kovoti su infekcijomis, todėl gali pasireikšti infekcijos ar uždegimo simptomai. Paprastai pasireiškia tokie simptomai: karščiavimas kartu su vienu iš išvardytų požymių:
galvos skausmas;
pilvo diegliai;
kvėpavimo pasunkėjimas.
Sustiprėjus imuninei sistemai, retais atvejais ji taip pat gali pradėti kovoti su sveikais organizmo audiniais (autoimuniniai sutrikimai). Autoimuninių sutrikimų simptomai gali pasireikšti, praėjus daug mėnesių nuo vaistinių preparatų vartojimo ŽIV infekcijai gydyti pradžios. Simptomai gali būti:
palpitacijos (dažno ar neritmiško širdies plakimo jutimas) ar drebulys;
hiperaktyvumas (pernelyg didelis neramumas ir judėjimas);
silpnumas, pirmiausia apimantis rankas ir kojas, vėliau išplintantis į liemenį.
Jeigu atsirado kokių nors infekcijos ir uždegimo simptomų arba jeigu pastebėjote kurį nors iš pirmiau nurodytų simptomų:
nedelsdami pasakykite gydytojui. Kitų vaistų nuo infekcijos be gydytojo nurodymo vartoti negalima.
Gali pasireikšti kaulų sutrikimas
Kai kuriems žmonėms, kuriems taikomas gydymas nuo ŽIV vaistų deriniais, pasireiškia būklė, vadinama osteonekroze. Dėl šios būklės dalis kaulų audinio žūsta, nes sumažėja kaulų aprūpinimas krauju. Šios būklės atsiradimo tikimybė yra didesnė:
jeigu vartojate vaistų derinius ilgą laiką;
jeigu kartu vartojate vaistų nuo uždegimo, vadinamų kortikosteroidais;
jeigu vartojate alkoholį;
jeigu imuninė sistema yra labai nusilpusi;
jeigu turite antsvorio.
Osteonekrozės požymiai yra šie:
sąnarių sąstingis;
diegliai ir skausmai (ypač klubo, kelio ar peties);
apsunkintas judėjimas.
Jeigu pastebėjote tokių simptomų:
pasakykite gydytojui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu mailto:NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
Kaip laikyti Iviverz
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartono dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ arba „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Ant kartono dėžutės ir buteliuko po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Buteliukai
Pirmą kartą atidarius cheminis, fizinis ir mikrobiologinis stabilumas užtikrinamas 30 dienų, laikant žemesnėje kaip 25 ˚C temperatūroje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.